*

Cesty po světě


Průběžně doplňováno...

*** výlety

Slovinsko a Chorvatsko 2018
(červenec 2018)
Výlet na pár dní do Slovinska a Chorvatska na šrimpliky...


Dolomity 2018
(červen 2018)
Výlet na pár dní do Dolomit...


*** státy

Andorra
(2003)
Cestou po pobřeží jsme mezi Francií a Španělskem zjistili, že to do Andorry zas tak daleko není a tak hurá. Bezcelní zóna, nákupní horečka, ceny při zemi a nádherné scenérie...


Arabské Emiráty
(červenec 2009)
Chtěli jsme navštívit tuto zemi, ale bohužel byl čas pouze 15 dní v období Ramadánu, což způsobilo trochu komplikace s jídlem a oblékáním. Také pasy jsme si museli nechat udělat nové, protože jsme měli razítka z Izraele a za ty se posílá domů... Během výletů jsme navštívili všechny Emiráty, zajímavosti Dubaje od hotelu po sjezdovku, offroad v poušti, lodí po Rudém moři, zajeli do Ománu, atd, atd.


Anglie
(červenec 2004)
Turné Chinaski mělo měsíc pauzu a my měli k dispozici úplně nový VW dlouhý 4m. Takže jenom za naftu jsme zvolili Anglii na projetí, s cílem v Cardiffu, kde měla vystoupit na pár koncertech pražská kapela v rámci festivalu. Naložili jsme aparaturu, na bednách vytvořili molitanové postele, přidali kuchyň a jelo se. Tak dlouhá cesta jenom pro tři koncerty nám připadala nelogická a tak jsme vyjeli o tři týdny dříve na dovolenou.


Bahamy
(1995)
To jsme takhle s Věrou bloumali po Miami a za výlohou našli nabídku na několika denní výlet na Bahamy. Tak jsme se nalodili a nádhernou výletní lodí jeli na Bahamy. Před vyloděním nás označkovali fluorescenční barvou, tak jsem se cítil "bezpečně". Pobyt tam byl ve znamení domorodců, kteří si nás jako turisty přehazovali jeden druhému a snažili se vyrazit z nás jakýkoliv obolus. Při návratu zpět mi zatrnulo, neboť jsem měl pracovní povolení pro USA a vlastně jsem vycestoval mimo státy. Ale imigrační důstojník si zřídil kancelář na chodbě a kdo prošel kolem, toho orazítkoval. Proti letišti, kde jsme měli namále, tady pohoda.


Balt
(2012)
Po Jantarové cestě do Kundy...
_____ Litva
(2012)
...
_____ Lotyšsko
(2012)
...
_____ Estonsko
(2012)
...


Belgie
(2004, 2011)
Poprvé to byl jen průjezd, ale naskytlo se hraní s NoName v Bruselu a tak jsme vyrazili v lednu o deset dní dopředu projet v klidu památky.


Bosna a Hercegovina
()
Kuriózní návštěva této země. Při jízdě Chorvatskem směrem na jih, je na cestě před Dubrovníkem hraniční kontrola, pak pár hotelů a další kontrola - to je BiH. Ale když jsme jeli do Řecka po vlastní ose, jeli jsme přes Sarajevo, tak jsme to tam trochu prošmejdili.


Bulharsko
()
Jedny z prvních dovolených - ještě za totality. Zlaté pobřeží, Burgas, Nessebar...


Dánsko
(2010)
Při cestě na sever nejde neminout tuto zemi. Rosklide bylo fantastické, muzeum Andersena taky, jenom malou mořskou vílu jsme hledali marně - odskočila si do Číny na Expo.


Dominikánská republika
(únor 2019)
PUNTA CANA : Letovisko Punta Cana nebo také „Kokosové pobřeží“ se nachází na východním pobřeží Dominikánské Republiky v provinici Altagracia. Tato turistická destinace je populární od roku 1970 a Karibské moře se zde mísí s Atlantickým oceánem. Pláže Punta Cany – Bavara tvoří přes 30 km dlouhý pás bílého a jemného písku s palmovým porostem a tyrkysově modrým mořem.


Egypt
(červenec 2011)
Možnost zaletět si za památkama jsme nemohli nevyužít... Káhira je nejstrašnější město co se špíny a provozu na silnici týká. S každou skupinkou turistů jezdí ozbrojená ostraha, kolonu autobusů provází auto s majáčkem, na každém křižovatce policie a vojsko. Do pyramidy se dá vlézt, ale bolí záda. V Nilu se koupat nedá, ale plout večer po něm ano. A viděl jsem Ramsese II s celou rodinou. Daří se jim dobře, mají klimatizaci a ostrahu se samopalem.


Finsko
(2010)
Zabydlený jih se socialistickou architekturou mě moc nebral a tak rychle na sever. Průjezd nádhernou lesní krajinou, přejezd polárního kruhu, první sob, druhý sob, sakra třítisícíosmistýpadesátýdruhý sob a všichni na silnici za zatáčkou... Do Murmanska kousek - snad příště.


Francie
()
První návštěva byl romantický víkend v Paříži - tři dny jsme probloumali Paříží včetně památek a Mouling Rouge. Pak již byly asi tři festivaly na jihu, něklik dovolených na Riviéře a sen, že důchod strávím v Bretani na jednosedadlovém Harlei.


Gibraltar
(červenec 2003)
Ve Španělsku jsme dorazili na Zlaté pobřeží o pár dní dříve před nástupem a tak jsme operativně zařadili do programu Gibraltar. Tato anglická kolonie je tak malá, že stačí dva dny na všechno. Včetně anglických autobusů, letiště na silnici a opic na hoře. Do Afriky je to coby kamenem dohodil, jezdí tam trajekt, neboť část země tam ještě patří k Anglii. Vyplouvá kousek od nejjižnější hospody v Evropě...


Holandsko
()
Už dlouho se chystám na dovolenou na kanále - půjčit si obytný člun a jen tak jezdit křížem krážem po kanálech. Zatím jsme tam byli jen na souši, ale ...


Chorvatsko
(červenec 2005) * (červenec 2007)
Tento rok padla volba na Chorvatsko. Vzhledem k tomu, že jsme tam byli již mnohokrát, ale většinou rovnou k moři, letos jsme se zastavili na Plitvičkách. A jak jsme byli v tom poznávání, zajeli jsme si lodí i do dalšího parku Krka... Jinak program pobytu jednoduchý - snídaně, člunem na ostrůvek, potápění, chobotnice, ryby, večer restaurace - mušle, ryby...
a 2007 se 4kolkou.


Indonésie
(2012)
...
_____ Bali
(2012)
...
_____ Jawa
(2012)
...
_____ Komodo
(2012)
...


Itálie
(2003)
Podívali jsme se do mapy a jezdili tam co jsme znali z školy - Benátky, Janov, Terst, Řím, balkon Julie ve Veroně a tak...


Izrael
(červenec 2006)
Patnáctidenní výlet letecky do Izraele. Pořádala to agentura zabývající se křesťanskými výlety, ale vidina navštívení památek dřív než to teroristé zničí, zvítězila. Nepokoje byly v době odletu v pohodě, no po týdnu začal Hizbaláh odstřelovat z Libanonu sever Izraele, tak jsme stejně museli program překopat. Bydleli jsme v Betlémě, což znamenalo nižší náklady, zato dvakrát denně přes hranice - se vším všudy. Kontrol bylo tradičně hodně, ale nebyly příliš osobní... A tak jsme se dostali jak k Mrtvému moři, tak do Eilatu, i na památky typu Masada, Jeruzalem a pod.


Jugoslávie
()
Za totality několikrát na devizový příslib, první setkání s potápěním, s chobotnicemi, hnězdicemi a jinou havětí. Jezdili jsme do oblasti TRIBANJ, Šibuljina - teď už bych to asi nepoznal.


Kapverdské ostrovy
(2014)
Kousek Afriky na ostrovech, kde nic není...


Korea
(2012)
...


Korsika
(říjen 2018)
Dovolená osobním autem - Korsika a Sardínie
cíl - objet oba ostrovy dokola a křížem krážem


Kypr
(červenec 2011)
Paphos - patrí k najčarovnejším strediskám nielen v juhozápadnej časti ale celého „Ostrova lásky“. Je to mondénne letovisko s bohatou históriou siahajúcou do doby antického Grécka. Vďaka mnohým historickým pamiatkam je mestečko Paphos právom zaradené na zozname svetového dedičstva UNESCO. Toto príjemné letovisko patrí k obľúbeným a navštevovaným miestam turistov z celého sveta. Práve neďaleko Paphosu podľa dávnych povestí vystúpila grécka bohyňa lásky a krásy Afrodita na mieste zvanom Petra tou Romiou z morských vĺn a dala tomuto miestu nezmazateľnú pečať. V tomto živom stredisku s plážovou promenádou rovnobežnou s ulicou plnou obchodíkov so suvenírmi, kaviarní a barov s otvorenými terasami lákajúcimi k zaslúženému občerstveniu a úchvatným výhľadom na more si zaručene to pravé miesto k oddychu nájde každý. Do tanca vás budú lákať mnohé diskotéky, kde sa nerušene môžete baviť až do skorých ranných hodín. Zábavychtivým dovolenkárom letovisko ponúka i vodný park Afrodita s množstvom vodných atrakcii, šmykľaviek a toboganov. Milovníkom histórie odporúčame obľúbenú turistickú atrakciu, tzv. Paphoské mozaiky, či Hrobky kráľov, nevynechajte ani starobylé divadlo Odeon, kresťanské katakomby ukryté v hore Fabrica, maličké kostolíky či malebný prístav, ktorý stráži stará pevnosť. Archeologické múzeum ponúka vzácne zbierky sošiek, keramiky, mincí i výrobkov zo skla. Paphos vyhľadávajú i vyznavači cykloturizmu, prírodných pláží a vodných športov. Častým miestom výletov dovolenkárov je i cca 10 km vzdialené letovisko Coral Bay s úchvatnou plážou s jemným pieskom, vstupom do mora vhodným pre deti a tyrkysovo modrým morom. More v tejto oblasti je známe svojimi blahodarnými účinkami vďaka výskytu ojedinelých liečivých morských rias. Letovisko Paphos tak v sebe spája všetky predpoklady stať sa miestom ideálne strávenej dovolenky i vďaka tohtoročnej ponuke kvalitných komplexov, a taktiež vďaka pohodlnému transferu z Larnaky počas ktorého vás budú sprevádzať krásy tohto bájneho ostrova... - no, nejeďte tam... 

NAHORU  
Laponsko
(2010)
Nádherná země, která mě přírodou opravdu překvapila. Oblast, ve které jsme se pohybovali byla jak z indiánek - týpí, kožešiny, tábory u jezer pod horama. Tolik sobů pohromadě jsem v životě neviděl.


Liechtenstein
()
Při cestách do Švýcarska jsme se tam párkrát vydali, ale pamatuji si z této země snad jen Vaduz. Nějak mi nic neutkvělo v paměti.


Lucembursko
(2004) * (2011)
Zatím jenom "průjezdní země " při cestách do Belgie nebo severu Francie. Ani nevím, jestli je tam co hledat.


Maďarsko
()
Klasika - za totáče Budapešť a s ní spojený Margaretin ostrov s Vidam parkem a koupáním, Rybářské bašty a parlament, pak Balaton a v poslední době termální lázně... inu stáří se hlásí, člověk přehodnocuje priority.


Makedonie
()
Během cesty po vlastní ose do Řecka jsme projížděli Makedonií. Na hranicích s Jugoslávií nás kompletně ostříkali desinfekcí, což hovořilo za vše. Ale lidé jsou fajn a je tam hezky - a po silnicích ráno samé želvy.


Monaco
(2003)
Byli jsme tam zrovna v době konání filmového festivalu, tak červených koberců bylo jako máku, ale projet si celou trať Velké ceny Monaka Tranzitem - to jsem si nemohl nechat ujít...


Německo
()
Úplně poprvé to bylo na nějaký festival v Dortmundu - pro mě velký zážitek - obrovské haly, tuny aparatury, v obchodech zboží co jsem neznal, první sexshop, první pornokazeta tehdy ještě na VCR. Časem spousta klubů, spousta měst - tak nějak to přecházelo v normál.


Norsko
(2010)
...


Omán
(červenec 2009)
Když už jsme byli v SAE, tak jsme využili možnost výletu do Ománu. Žádné pohádky Tisíce a jedné noci se sice nekonaly, ale navštívili jsme pár měst a tržišť. Lodí jsme jeli kolem jednoho z nejdražších a nejnedostupnějších hotelů - má pět hvězdiček, leží na pobřeží a přístup je pouze přes několikatisícové hory nebo z moře, takže jej využívají jen hvězdy toužící po klidu bez jakékoliv možnosti rušení.


Polsko
(1986)(2012)
Ač země blízká, dostal jsem se sem až na sklonku totality na country festival v Mrongowo - což je až u Mazurských jezer. Byl to napůl festival a napůl dovolená, neboť jezera jsou nádherná, času a peněz tenkrát bylo dost a v Polsku už to válcovala komerce.
2012 - při cestě do pobaltských republik návštěva několika míst...


Rakousko
()
Kromě častých průjezdů a občasných návštev Vídně, na delší pobyt vyšlo až zvučení country festivalu v Bad Ischlu - mimochodem nádherné lázeňské městečko s lanovkami a kolonádami...


Rumunsko
(1967) (2012)
1967 - Tak to byla prokazatelně první zahraniční dovolená. Měl jsem 14 let a mamka chtěla využít poslední rok možnosti levné dovolené s Čedokem. Jeli jsme někam do Constance, k Černému moři. Pamatuju si, že ke každému jídlu dávali štamprdle. Ale - protože mamka nepila alkohol a já byl nezletilý vracela to. Po pár dnech jsme pochopili chybu - zbytek jsem proseděl na záchodě.
2012 - Expedice RONEDR 2012 cestovky Kudrna Sprinterem jako doprovodné vozidlo Tatry 805 a Trabanta 601...


Rusko
(1985/86)
To byl takhle Festival mládeže a studentstva v Moskvě a my to dostali jako podmínku pokud chceme jet další rok do Dortmundu v NSR ( tenkrát ). No, byly to tři týdny v Moskvě, pití došlo po cestě u Kyjeva, suchý zákon existoval, policajti na každém kroku, technika 100let za vopicema, k jídlu kozy - paráda. Náš šofér se vsadil, že vjedeme Avií na Rudé náměstí - povedlo se mu to, málem nás před Mauzoleem zastřelili, ale Lenina jsem viděl. Rok na to jsme tam letěli na nějakou výstavu spolu s modelkama letadlem, aparaturu nám na letišti vyházeli ze dvou metrů na beton - taky paráda.


Řecko
()
Náhodou jsme objevili Lefkádu - malý poloostrov který lze objet za den - a s ní spojenou pláž s kempem motorových člunů. Jezdili jsme na ostrůvky, k Onassisovi na Scorpion, za delfíny a potápěním. Jeden rok jsme tam jeli po vlastní ose Tranzitem, ale problémy s Jugoslávskými vízy nás nakonec donutili najít trajekt z Janova až na místo. Tak tam jezdíme lodí i s autem...
_____ Kréta
(09-2015)
...
_____ Zakynthos
(09-2015)
...


Sardinie
(říjen 2018)
Dovolená osobním autem - Korsika a Sardínie
cíl - objet oba ostrovy dokola a křížem krážem


Skandinávie
(2010)
Z mercedesu jsme vyložili nástrojovku kapele do Košic, místo ní půjčili jeden metrový a jeden půlmetrový Nivtec na 60cm nohách a byla postel, pod ní veškerej nezbytnej bordel, velkou ledničku s mrazákem ( ta zůstala v case ještě z dob turné ), camping záchod, 50l barel s vodou, vpředu jsme vyndali trojsedačku a místo ní case ze světel na sezení a jako spížka, malej stolek na vařič a jedna židle. A jelo se, cíl: Brno - Nordkap a zpět...


Skotsko
(červenec 2004)
Když už jsme byli za kanálem a Anglie byla projetá, napadlo nás zkusit projet Skotsko, kam až to půjde. Tak jsme to vzali pravým břehem, celkem romantickým krajem k jezeru Loch Ness, a zpět levou, průmyslovou stranou. Věra zastavovala u hradů a zámků a já u výroben whisky - a že jich ve Skotsku je !


Slovensko
()
Co k tomu? Mnohokrát soukromě a navíc vzhledem k několikaleté spolupráci s NoName často i několikrát za měsíc :-)


Slovinsko
()
Zatím jenom průjezdy, ale chystáme se na celé...


Srbsko
()
Nejen, že jsme potřebovali vízum, ale při každém zastavení nás chtěli okrást, nebo oblbnout... Divný národ zůstal po okrájení.


Španělsko
(červenec 2003)
Dovolená vznikla zvláštním způsobem. Byli jsme osloveni náborovou akcí koupit si pobyt kdekoliv na světě, za výhodné ceny, na doživotí, bla, bla, bla... Ale zároveň jsme "vyhráli" týdení pobyt v apartmánech na Vera beach na zlatém pobřeží Španělska. Tak jsme vyrazili o měsíc dřív Tranzitem a vzali to přes Rakousko a Itálii k pobřeží, a pak kopírovali podél moře den po dni až na Vera beach. Cestou tam jsme spali v autě, umývali se v truck stations, vařili když byl hlad... Po příjezdu na místo jsme týden využili pobyt zdarma, bazén, večeře, moře, s díky odmítli nabídku koupě produktu a jeli zpět - už přes dálnice Francie, Švýcarska a Rakouska.


Švédsko
(2010)
...


Švýcarsko
()
Švýcarsko jsme navštívili mnohokrát - měli jsme tam manažerku, tak tam byla spousta koncertů několik let po sobě... Základnu jsme měli v Bülachu a hráli po celé zemi - včetně Bernu, Lugana, Curychu a kde já vím kde...


Tunis
(září 2013)
...


Turecko
(červenec 2011)
Tak říkajíc jednou nohou jsme se dostali do Turecka, a to na severní okupovanou část Kypru. Kontrol a ostnatého drátu mají stále dost. Provokují obrovskou, v noci blikající vlajkou, umístěnou na boku hory a je fakt, že jsme ji viděli i z letadla.


USA
()
Do Států jsem jel asi šestkrát, vždycky s kapelou Druhá tráva a vždycky na pracovní povolení, takže zážitků nepočítaně. Jeden rok jsem tam vzal i Věru, pronajali jsme si auto a měsíc tam jezdili po zajímavých místech. Zkusím to dát nějak dohromady...


Wales
(červenec 2004)
Na závěr putování po království jsme skončily tam, kam jsme vlastně směřovali. Na festival v Cardiffu. V rámci jeho programů tam vystupovala pražská kapela a na tři koncerty jsme tam vezli aparaturu. Festival byl obrovský a divoký...