použity originální stránky

ZPĚT
ZPĚT

JourneyMan 310LC Stormer je opět daleko vpředu před srovnatelnou konkurencí!

S hrdostí Vám představujeme náš špičkový výrobek, JourneyMan 310LC Stormer - model 2006!

Stormer je přímý následník velmi úspěšného, oblíbeného a spolehlivého modelu Journeyman 300X Off Road II.

Stormer je opravdu
velký. Ani po shlédnutí mnoha fotografií, nebudete připraveni na obrovské parametry tohoto ATV. Svými rozměry je plně připraven splnit veškeré náročné požadavky svých uživatelů a překonat i ty nejtěžší překážky. Stormer je rozměry a parametry velice podobný sérii Polaris 300.

Převody Stormera pohání výkonný a odolný vodou chlazený motor. Tento spolehlivý motor je čtyřtaktní SOHC agregát, jež svůj výkon přenáší na zadní hnaná kola prostřednictvím bezúdržbového variátoru a kardanových hřídelí. Pohon předních kol je také možné připojit (4WD model). Převodovka umožňuje jízdu vpřed i vzad pro běžné použití a redukovaný, silný převod do pomala pro
pracovní použití a tažení přívěsu. Motor se startuje elektrickým startérem. Převodový systém je jednoduše a snadno udržovatelný. Je navržen pro minimální nároky na údržbu. Zadní hnaná náprava je utěsněna proti vlhkosti a má odvětrávací hadici, která dovolí vyrovnávání tlaku bez znečistění převodového oleje.

Přední, mohutně dimenzované odpružení je na A ramenech s
McPhersonovým uložením tlumiče v duralových kompozitech. Toto odpružení s dlouhými zdvihy a dobrým tlumením zajišťuje komfortní a pohodlnou jízdu i na velkých nerovnostech. Zadní, pětipolohově nastavitelné odpružení je řešeno mohutným centrálním tlumičem uchyceným na kyvnou vidlici s integrovanou skříní kardanu zadních kol (žádný hnací řetěz). Tento systém byl testován na odolnost silou více než jedné tuny. Odpružení a tlumení jsou optimální pro komfort a výkon.

Odolné
čtyřplátnové pneu Duro Excavator s agresivním ATV vzorkem jsou navrženy pro ideální off road trakci. Jejich vynikající záběrové schopnosti umožní projet i velmi těžkým terénem a jejich dlouhá životnost uspokojí i náročného uživatele.

Krycí panely a blatníky jsou vyrobeny z atraktivního metalického šedostříbrného polyethylenu, jejichž parametry a barevnost jsou vhodné pro práci, zábavu, či lesní a loveckou činnost.
Pružnost těchto panelů zajišťuje vysokou odolnost při jakýchkoliv činnostech. K dispozici na přání i jiné barevné varianty, trvale skladem je také žlutá, červená, modrá, lovecká zelená, tmavě šedá a černá varianta.

JourneyMan 310LC Stormer má
12V elektrický systém. Indikační kontrolky oznamují jízdu s dálkovými světly, zařazení zpátečky a neutrálu, sepnutí pohonu 4x4 (4WD model), zvýšenou teplotu motoru a zapnutí dvou pomocných ventilátorů. Stroj je vybaven dálkovými i tlumenými světly, brzdovými světly, blikači, vypínačem omezovače zpětného chodu a kompletní výbavou nutnou pro provoz na silnicích.

Brzdy jsou kompletně
hydraulické. Jejich ovládání je na řidítkách a u pravé nohy. Parkovací brzda je na řidítkách. Jejich výkon a odolnost jsou více než dostatečné při jakémkoliv počasí a zatížení.

Nestydíme se za to, že je tento stroj vyráběn v Číně. Je vyroben významnou technologickou firmou LINHAI Group, která je joint-venture obchodní a výrobní partner prestižní japonské firmy Yamaha. Zaměřuje se výhradně na vysoce kvalitní produkci. Díky nižším čínským výrobním nákladům a příznivému devizovému kurzu je možné tento kvalitní produkt nabízet za velice dostupnou cenu. A díky jedinečným
českým úpravám a doplňkům se může JourneyMan směle zařadit po bok těch nejspolehlivějších a nejodolnějších strojů na trhu.

Standardní záruka tohoto stroje je v trvání dvou let a vztahuje se na veškeré vady materiálu, nebo výrobní vady. Kvalifikovaný servis, dodávky náhradních dílů a technická podpora na území ČR jsou samozřejmé.

Na tento stroj také poskytujeme zvýšenou tříletou záruku na celý podvozek a
doživotní záruku na kompletní rám stroje. Zaručujeme Vám, že při běžném použití stroje tyto klíčové komponenty nikdy neselžou a nevyskytne se na nich mechanický defekt. Tato jedinečná a vysoce nadstandardní záruka platí pro prvního majitele stroje, nevztahuje se na spotřební materiál a je nepřenosná.

Stormer 310LC je homologován pro silniční provoz jako dvoumístný stroj pro řidičské oprávnění skupiny B1 (automobil) a disponuje plnou Evropskou i Českou homologací.

Detailní specifikace

Kapacity:

Benzínová nádrž:

14,2 litru

Olej motorový:

1,4 litru

Světlá výška minimální:

183 mm

šířka:

1170 mm

Délka:

2096 mm

Výška bez a včetně zpětných zrcátek:

1170 / 1250 mm

Rozvor:

1265 mm

Rádius otáčení:

3277 mm

Suchá hmotnost:

275 / 312 kg

Nosnost předního nosiče:

18 kg

Nosnost zadního nosiče:

36 kg

Nosnost (jezdec a náklad, v terénu):

195 kg

Maximální tažná síla (v terénu):

200 kg

Maximální rychlost:

80 km/h

Systém pohonu:

Převodovka:

Automatická CVT - variátor / samosvorný přední diferenciál / převody R/N/L/H (zpětný chod/neutrál/rychle vpřed/terénní redukce)

Náhon kol:

Kardanovými hřídeli

4x4 pohon:

Odpojitelný (4x4 model)

Rychlosti:

Vpřed, vzad a redukce 1:2,05

Přední pneu:

24x8-12

Zadní pneu:

24x11-10

Huštění - přední:

27.6 kp / 4 PSI

Huštění - zadní:

20.7 kp / 3 PSI

Brzdový systém:

Brzda přední:

Kotoučová hydraulická

Brzda zadní:

Kotoučová hydraulická

Parkovací brzda:

Ano

Odpružení:

Přední:

Nezávislé odpružení / McPherson systém

Zadní:

Pevná zadní náprava / Centrální tlumič

Motor:

Typ motoru:

4-taktní jednoválec, SOHC

Točivý moment:

23 Nm / 5500 ot.

Vrtání x zdvih

72,5 mm x 66,8 mm

Objem motoru:

280 cm3

Startování:

Elektrickým startérem

Chlazení motoru:

Kapalinou

Mazání:

S mokrou skříní

Karburátor:

Keihin CVK30

Zapalování:

T.C.I. - elektronické

Polaris na čínský způsob

Nějak jsme si zvykli, že čtyřkolky vyráběné v Číně jsou buď otřesné kvality a užitných vlastností, anebo přinejlepším hodně podprůměrné. A proto jsme byli zvědaví na stroj JourneyMan 300x, o kterém dovozce tvrdí, že bourá dosavadní představy o čínských strojích. Ve chvíli, kdy jsme stroj uviděli, jsme si pomysleli, že si z nás dovozce dělá bohapustou srandu, protože před námi stála čtyřkolka Polaris. Až při podrobnějším zkoumání jsme zjistili, že to opravdu není Polaris. JourneyMan je totiž prakticky do detailu okopírovaný Polaris Magnum 325! Stupeň shodnosti je takový, že mnoho klíčových dílů podvozku, včetně rámu je záměnných buď přímo, nebo po mírné úpravě! S vyjímkou firemního motoru, který je licenčně vyráběná Yamaha, je vše ostatní stejné, anebo velmi silně podobné. A dokonce i zpracování stroje se velice blíží úrovni amerických strojů. Některé detaily jsou dokonce lépe vyřešené a zpracované než u Polarise.

Zaměření čtyřkolky

JourneyMan 300x - je užitková a rekreační čtyřkolka největší velikosti. Je určena pro středně těžkou práci a rekreační využití. Celá její konstrukce je velice masivní a od pohledu velice odolná. Čtyřkolka je vyrobena ve velmi dobré, někde až výtečné kvalitě a je to zatím nejlepší čínský stroj jaký jsme kdy viděli. Na rozdíl od naprosté většiny ostatních čínských strojů, které jsou dělány skoro na koleně a s vysokým podílem ruční práce, je u JourneyMana patrné rozsáhlé použití strojního tváření a opracování. Díky tomu je možné sériově dělat čtyřkolky v mnohem vyšší kvalitě a s vyšším stupněm přesnosti oproti ručnímu opracování.

Podvozek:

Robustní prostorový příhradový rám z ocelových trubek, profilů a výlisků. Kvalitní, středně vzhledné sváry. Geometrie kol je v pořádku. Přední kola nezávisle zavěšena McPhersonovým úchytem. Zadní kyvná vidlice, kola spojená pevným hřídelem. Náhon na zadní kola je vyřešen pomocí mohutného kardanového převodu. Lak rámu je velice slušný, vypalovací.

Brzdy:

Zadní i přední hydraulické kotoučové brzdy jsou velice účinné. Na páčku brzdy je třeba vyvíjet mírně větší sílu, ale lze ji citlivě ovládat a přestože je čtyřkolka dost těžká, je možno jí dobře ubrzdit. Brzdová páka na řidítkách brzdí na všechny čtyři kola. Nožní brzda zadních kol je stejně jako u Polarise spíše na ozdobu a brzdí poměrně slabě. Parkovací brzda je vyřešena prostřednictvím západky na přední páce brzdy. Veškeré brzdové vedení je z ocelových trubek a hadic s ocelovým opletením.

Odpružení:

Odpružení vpředu i vzadu je velmi mohutné a funkcí i vzhledem opět jako by vyšlo z továrny Polarisu. Lze ho pětipolohově nastavit. Jeho vlastnosti jsou stejně jako u amerického stroje výborné. V kategorii užitkových čtyřkolek patří toto odpružení k tomu nejlepšímu.

Elektroinstalace, plasty, sedlo, kola:

Elektroinstalace je velmi slušně uchycená a rozvedená a je většinou pečlivě chráněná trubkami, bužírkami a krytkami. Plasty jsou hezké a slušně zpracované. Na několika málo místech byly patrné otřepy z licí formy a větší mezery při lícování. Sedlo je velice široké, dlouhé a měkce polstrované. Bez problémů se na něj vejdou dva lidé. Kola jsou ocelová, dobře zpracovaná, vepředu 12", vzadu 10". Čtyřplátnové pneumatiky DURO Excavator ( v překladu "rypadlo, či bagr") s brutálním vzorkem jsou prostě úžasné a mají skvělý záběr.

Motor:

Tento obrovský stroj pohání licenční, čtyřtaktní, vodou chlazený motor o obsahu 260 ccm, jehož původ najdete u japonské Yamahy. Vyniká tichým, někdy až moc tichým a příjemným chodem, který při přidání plynu přechází do jadrného basového rytmu. Motor je velmi slušně zpracovaný, s hezkým, lakovaným povrchem. Pouze povrch válce motoru je vzhledově velice ošklivý a odlitý do hrubé formy. Naštěstí není příliš vidět. Sytič je automatický. Převod je řešen variátorem s možností připnutí redukce do pomala. Řazení rychlostí vpřed a redukce jde poměrně lehce. Řazení zpátečky u nového stroje je těžší a je třeba trochu cviku. Rozjezdy jsou citlivé, bez cukání a poměrně rychlé. Výkon a točivý moment, vzhledem  k obsahu motoru, jsou dosti slušné. Jen je třeba v náročnějším terénu a při tažení těžkých nákladu důsledně zapínat redukci, aby jste neutavili variátor. Motor si nechá líbit i mírně sportovnější styl jízdy. A díky redukci si poradíte téměř s jakoukoliv záludností terénu. Starty studeného i teplého motoru jsou OK.

Vychytávky:

Hezký "modrý" design digitálně-analogového rychloměru. Brutální vzorek kvalitních pneumatik s famózními vlastnostmi. Integrovaný držák předního navijáku v ceně stroje. A jako největší vychytávku bychom uvedli tu neuvěřitelnou technickou i funkční "příbuznost" s Polarisem.

Chybičky:

Přední blinkry jsou příliš "na ráně" a v lese, nebo při zajíždění do garáže se lehce urazí. Horší slícování některých plastů. Jinak jsme žádnou závažnou vadu zpracování nenalezli.

Jízdní testy:

Měli jsme možnost JourneyMana vyzkoušet jak na sněhu, tak i na silnici a v klasickém terénu. Se všemi povrchy se díky výbornému odpružení vyrovnal se ctí, i když na hlubokém sněhu jsme pociťovali handicap zadního náhonu. Ale díky úžasným pneumatikám se rozdíl mezi JourneyManem a čtyřkolkou s pohonem 4x4 trochu stíral. Na nerovných, rychlých cestách opět vynikla výborná funkce odpružení, která umožnila stroji jet na maximum, co motor dovolil. Samozřejmě je třeba vzít v potaz poměrně velkou hmotnost stroje a vlastnosti pneumatik, která můžou ovlivnit chování při rychlejší jízdě. V zatáčkách je těžké stroj "utrhnout" do smyku, protože pneumatiky s agresivním vzorkem čtyřkolku prostě nepustí. Při pomalé terénní jízdě se stroj chová velmi dobře, ale je vhodné zařadit redukci do pomala pro snížení namáhání variátoru. Poté je trialová lesní jízda bezpečnou radostí. Prudké výjezdy nebyly problémem, ale opět je dobré přiřadit redukci. Rozjezdy stroje jsou díky "užitkově" nastavenému variátoru spíše rozvážnější a tudíž na jízdu po zadních určitě zapomeňte. Maximální dosažitelná rychlost na silnici se pohybuje okolo 85 km/h na silnici, i když výrobce oficiálně udává 65 km/h.

Závěrem:

JourneyMan 300 je velmi dobrá užitková čtyřkolka. Je to rozměrově obrovský stroj, na kterém se ani velký člověk nebude cítit jako na dětském šlapadle. Jako jeho největší přednosti bychom zdůraznili velmi příznivou cenu, výborné odpružení, robustnost stroje a perfektní vzhled. Srovnání s jeho americkou inspirací je také možné. Na jednu stranu mírně, ale opravdu jen mírně horší zpracování JourneyMana, zejména u plastů, na druhé straně zcela zásadní rozdíl v ceně, která je bezmála o sto tisíc korun nižší. Myslíme si, že pro člověka, který nemá na čtyřkolku extrémní požadavky, je za tuto cenu JourneyMan skvělou volbou.

P.S. Brzy Vám přineseme přímé srovnání Journeymana s Polarisem na sněhu.